דעה: רפורמת אי ההפללה בעבירות סמים קלים – מוצדקת

כיום, נהוג לחלק את כלל הסמים לשתי קבוצות:

  1. סמים מסוכנים: חומרים מן המפורטים בתוספת הראשונה לפקודת הסמים המסוכנים, לרבות כל מלח/תכשיר/תרכובת/תערובת/תמיסה של חומרים כאמור ומלחיהם.
  2. סמים קלים: סמים שגורמים לנזק גופני קטן יחסית, וכמעט ולא גורמים לתמותה. הבולט שבהם הוא הקנאביס.

ואולם, עד 2018, החוק בישראל הבחין בין חומרות עבירות הסמים, אך לא בין חומרות הסמים עצמם. בשנת 2018 נכנסה לתוקף רפורמת אי ההפללה בעבירות סמים קלים: הרפורמה ביטלה את הענישה הפלילית על החזקת סמים קלים לשימוש עצמי, והפקודה קבעה ששימושים חד פעמיים במריחואנה הם עבירות קנס.

לדעתי, רפורמת אי ההפללה בעבירות סמים קלים היא מוצדקת, ובמאמר זה אסביר מדוע.

 

האדם הוא יצור חופשי

אחת מזכויות האדם הבסיסיות ביותר היא זכותו של כל אדם לחיות את חייו ולהשתמש ברכושו, בתבונתו ובגופו כראות עיניו.

לכן, בהנחה והוא לא פוגע בעקבות כך גם באחרים – יש לו זכות מלאה לפגוע בעצמו. רפורמת אי ההפללה בעבירות סמים קלים, מאפשרת לו, כאמור, לרכוש סמים קלים לשימוש עצמי, וכן לממש באופן מלא את זכותו לחירות, מה שהוא לא יכול היה לעשות בטרם הרפורמה.

יש לציין, שהרפורמה לא מחייבת, כמובן, שימוש בסמים קלים, אלא היא נועדה לאפשר זאת לכל אדם הרוצה בזה.

 

המונח "סמים קלים" מוכר אפילו ע"י המחוקק

כאמור, עד 2018, החוק בישראל לא הבחין בין חומרות הסמים עצמם, אך באותה השנה נכנסה לתוקף רפורמת אי ההפללה בעבירות סמים, שביטלה את הענישה הפלילית על החזקת סמים קלים לשימוש עצמי, ותיקנה את פקודת הסמים המסוכנים שהגדירה ששימושים חד פעמיים במריחואנה מהווים מעתה עבירות קנס.

מכאן, שהמחוקק בעצמו מכיר בהבדל בין סוגי הסמים, ויודע שיש סמים שאכן מסוכנים מאוד אך לצידם ישנם סמים הגורמים לנזקים קלים ביותר – הסמים הקלים. הבחנה זו חשובה גם משום שבלעדיה תתכן עלייה בצריכת הסמים המסוכנים, שגורמים לנזקים חמורים בהרבה מאלו שגורמים להם הסמים הקלים.

 

לסיכום, אני חושב שרפורמת אי ההפללה בעבירות סמים קלים היא מוצדקת, שכן היא מאפשרת לאדם לממש באופן מלא את זכותו לחירות ובתוכה את זכותו לפגוע בעצמו, כל עוד הוא לא פוגע בכך גם באחרים. בנוסף, אפילו המחוקק בעצמו מכיר כיום בהבדל בין סוגי הסמים, ויודע שיש סמים שאכן מסוכנים מאוד אך לצידם ישנם סמים קלים הגורמים לנזקים מינימליים, ומכאן שכל עוד השימוש בסמים שכאלה הוא שימוש עצמי, הדבר כלל לא מצדיק הפללה.

מה לדעת לפני בחירת משרד עורכי דין פלילי?

בעת בחירת משרד עורכי דין פלילי, חשוב להבין את תפקידו. משרד עורכי דין פלילי מתמחה בהגנה על אנשים וחברות שהואשמו בעבירות פליליות. התפקיד שלו הוא לייצג את הלקוח בבית המשפט, להגן על זכויותיו ולהבטיח שהליך המשפטי מתנהל באופן הוגן.

איך לבחור רואה חשבון אישי שיתאים בדיוק לצרכים שלך

דמיינו שאתם מתעוררים כל יום, בידיעה שהעתיד הכלכלי שלכם נמצא בידיים בטוחות, המותאמות בדיוק לצרכים הייחודיים שלכם. זה לא חלום מופרך, אלא מציאות מוחשית כשמוצאים את רואה החשבון האישי הנכון. המסע לבהירות פיננסית וביטחון מתחיל בהבנת המארג הניואנסי של הנוף הפיננסי האישי שלך ומסתיים בבחירת איש מקצוע שלא רק מבין את המטרות שלך, אלא מצויד כדי לעזור לך להשיג אותן. לאורך ההיסטוריה, למצליחים ביותר תמיד היו יועצים חכמים מאחוריהם – בתחומי המלכים, זה היה הווזיר הנאמן; בעולם הפיננסים, זה יכול להיות רואה החשבון האישי שאתם עומדים לבחור. לאפשר למישהו להיכנס לפרטים האינטימיים של הכספים שלך דורש אמון, תובנה וחיבור אמיתי – גורמים שהם מעבר למספרים וספרי חשבונות גרידא. היציאה למסע זה עשויה להיראות מרתיעה בהתחלה, אך עם ההדרכה והידע הנכונים, בחירת רואה החשבון האישי המושלם הופכת לא רק להשגה, אלא למסע ששווה לצאת אליו.

זכויות עובדים: מה עורך דין דיני עבודה יכול לעשות בשבילכם

כאשר עצם הפרנסה שתומכת בכם וביקיריכם הופכת למקור של חוסר ודאות ולחץ, הגיע הזמן להבין את הכוח שיש לכם במסגרת זכויות התעסוקה שלכם. מקום העבודה צריך להיות תחום של משחק הוגן וכבוד, אבל, אבוי, זה לא תמיד כך. תארו לעצמכם שיש לכם אפוטרופוס, מומחה, שיכול לפרוש את המארג המורכב של חוקי העבודה וליצור עבורכם מקלט של צדק – עורך דין מנוסה לענייני עבודה.

מנווטים בדרך לחופש: תובנות מומחים מעורך דין פלילי כיצד להגן על עצמך בכתב אישום

כתב אישום – מילה שמכה פחד בלבם של רבים. להיות מואשם בפשע זו חוויה מרתיעה, אבל עם הידע וההכוונה הנכונים, אתה יכול לנווט את הדרך אל החופש. במאמר זה נבחן תובנות מומחים מעורך דין פלילי כיצד להגן על עצמך בכתב אישום.