מהו רצח? הגדרה משפטית

המתה של אדם אחר בכוונת מכוון היא אחת העבירות החמורות ביותר בחוק הישראלי ובחוקים ברוב מדינות העולם. עבירה זאת נקראת עבירת רצח. בישראל ישנן 5 דרגות שונות של עבירות שקשורות בהמתה של אדם אחר. נסקור אותן בקצרה ואת ההגדרה המשפטית של 3 עבירות הרצח מתוכן.

 

עבירות ההמתה בחוק הישראלי

מאז שנת 2019 חל שינוי בהגדרות שקשורות לעבירות המתה במדינה ישראל. כיום ישנן 5 דרגות של עבירות המתה. עבירות אלה נעות מהקלה אל החמורה ביותר בסדר הזה: גרימת מוות ברשלנות, המתה בקלות דעת, רצח בנסיבות של אחריות מופחתת, רצח באדישות או בכוונה שיכול גם להיעשות בנסיבות מחמירות.

עבירות של גרימת מוות ברשלנות או בקלות דעת, הן עבירות בהן המוות נגרם למרות שהעבריין לא התכוון לגרום לכך. העונשים על עבירות אלה מגיעים לעד 12 שנות מאסר. רצח באדישות או בכוונה, הוא מקרה שבו הרוצח ידע שהקורבן ימות כתוצאה מהפעולות שלו. העונש על עבירה זאת הוא מאסר עולם. עבירות רצח באדישות או בכוונה יכולות להתבצע תחת נסיבות מחמירות, רגילות או בנסיבות של אחריות מופחתת.

 

היסוד העובדתי והיסוד הנפשי של עבירת רצח

בכדי להרשיע אדם בעבירת רצח, יש צורך להוכיח בבית המשפט שני דברים נפרדים. בשפה המקצועית הוכחות אלה נקראות הוכחת יסוד. יסודות אלה מתחלקים ליסוד העובדתי והיסוד הנפשי. בבית המשפט יבחנו את שני היסודות האלה בכדי לקבוע מה יהיה סיווג העבירה שייקבע. מבחנים אלה גם יקבעו האם מדובר בעבירת רצח באדישות או בכוונה, ברצח בנסיבות מחמירות, או ברצח שנעשה בנסיבות של אחריות מופחתת.

היסוד העובדתי, הוכחת האשמה מעבר לספק סביר

היסוד העובדתי הוא היסוד שקיים בכל משפט פלילי. בכדי להרשיע אדם בעבירה פלילית מכל סוג, יש להוכיח כי הוא ביצע אותה מעבר לכל ספק סביר. בכדי להוכיח את האשמה של הנאשם,  יש להציג לבית המשפט ראיות מסוגים שונים וכן את הגרסה של הנאשם לאירועים שהתרחשו. חוקרי המשטרה משתמשים במגוון של כלים טכנולוגיים ואחרים בכדי למצוא ראיות ולקשר את החשודים לעבירות בהן הם נחשדים.

 

היסוד הנפשי, כוונה להמית בזדון

היסוד השני שיש להוכיח הוא היסוד הנפשי. יסוד זה מתמקד בכוונה של מי שהמית אדם אחר. בכדי להרשיע אדם ברצח בכוונה או באדישות, יש להוכיח כי אותו אדם התכוון להרוג את הקורבן של העבירה. כמובן שאין לבית המשפט יכולת להוכיח את המחשבות של הנאשם, ולשם כך הוא משתמש בראיות חיצוניות שונות.

 

עורך דין עומרי שטרן לייצוג בעבירות המתה

אם חלילה וחס אתם עומדים מול אישומים או חשד בעבירת הריגה מכל דרגת חומרה, עליכם להתייעץ עם עורך דין פלילי במהירות האפשרית. עומרי שטרן הוא עורך דין לדין הפלילי, שעבד במשרדים הנחשבים ביותר בתחום זה, לרבות בפרקליטות המדינה שם צבר ניסיון רב.

מנווטים בדרך לחופש: תובנות מומחים מעורך דין פלילי כיצד להגן על עצמך בכתב אישום

כתב אישום – מילה שמכה פחד בלבם של רבים. להיות מואשם בפשע זו חוויה מרתיעה, אבל עם הידע וההכוונה הנכונים, אתה יכול לנווט את הדרך אל החופש. במאמר זה נבחן תובנות מומחים מעורך דין פלילי כיצד להגן על עצמך בכתב אישום.

ביטוח עסק – למה צריך לשים לב?

בעל עסק צריך לדעת, שכל תהליך העבודה שלו, מבוסס על כך שהוא משתמש ונעזר בגורמים שונים שיכולים להפוך את תהליך העבודה להרבה יותר יעיל, נכון

מקסמו את החזרי המס: מדריך לשכירים

כשכיר, ניווט בעולם המורכב לעתים קרובות של החזרי מס יכול להיות מבלבל ומכריע. אבל מה אם היינו אומרים לכם שעם הידע והאסטרטגיה הנכונים, תוכלו למקסם

שילוב טיהור אוויר במשרדי עורכי דין: למה זה חשוב

כמשרד עורכי דין, הנוחות והבטיחות של הלקוחות והעובדים שלך צריכות להיות בראש סדר העדיפויות. אחד השלבים הקריטיים להשגת זאת הוא על ידי שילוב מערכות טיהור אוויר בחלל המשרדי שלך. טיהור אוויר מתייחס לתהליך של סילוק חלקיקים מזיקים, גזים ומזהמים אחרים מהאוויר, על מנת להבטיח שאיכות האוויר בטוחה ובריאה לכולם.