כל מה שחשוב לדעת על הליך הגשת כתב אישום פלילי

צילום:freepik

כתב אישום פלילי מוגש לאחר הליך חקירה משטרתית והעברת תיק החקירה לידי גורמי התביעה הנדרשים להכריע האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום. במידה והחשדות נוגעים לעבירה מסוג פשע, הרי שחלה חובה על גורמי התביעה להודיע לחשוד על הגשת כתב אישום מראש. כאשר הראיות בתיק הן חזקות וניתן לגבש את החשדות לכדי כתב אישום, הרי גורמי התביעה יגישו אותו בבית המשפט וההליך הפלילי יחל.

הקריטריונים להגשת כתב אישום פלילי

כתב אישום פלילי הינו מסמך המתחיל את ההליך הפלילי בין התובע לבין החשוד. מרגע הגשת כתב אישום, החשוד עובר מסטטוס של חשוד לנאשם. כתב האישום כולל פירוט של נסיבות ועובדות המקרה המתייחסות ומתארות את העבירות המיוחסות לנאשם. במדינת ישראל, כתב אישום פלילי מוגש רק במקרים בהם יש עניין לציבור וכמות הראיות שנצברה הינה מספקת לצורך הוכחת אשמה. הגורמים היכולים להוכיח אשמה הינם: שוטר, פרקליט ועורך דין. כתב אישום מוגש בהתאם לשיקול הדעת של גורם התביעה המוסמך על ידי היועץ המשפטי לממשלה. ברוב המקרים, הגורם התובע בנוגע לעבירות פליליות, הוא מדינת ישראל. 

מה כולל כתב אישום פלילי?

הגשתו של כתב אישום פלילי הינה שלב וצעד מתקדם בהליך הפלילי המנוהל כנגד הנאשם. מדובר במסמך המעביר את הדיון, לגבי ביצוע העבירה, למערכת המשפט. כתב אישום מפרט ומגדיר לנאשם את סעיפי האישום ואת הראיות שנאספו במהלך החקירה. לאחר הגשת כתב אישום, לא ניתן לייחס לחשוד סעיפי אישום נוספים שלא הופיעו בכתב האישום המקורי כפי שהוגש לבית המשפט. מבנה כתב האישום הינו מוגדר, קבוע וכולל:

  • כותרת בה מופיעים פרטים אישיים של הנאשם, פרטים של גורמי התביעה ובית המשפט.
  • הצגת עובדות הנטענות ע"י גורמי התביעה תוך התייחסות לביצוע העבירה הפלילית.
  • הצגה של סעיפי החוק המגדירים את העבירות הפליליות המיוחסות לנאשם.
  • הצגת רשימת עדי התביעה המהווים חלק מהתשתית הראייתית והינם בעלי תפקיד מרכזי להוכחת המעורבות של הנאשם בנוגע לביצוע דבר העבירה.

השלבים בהגשת כתב אישום

הליך ההקראה של כתב האישום הינו השלב הראשון בתחילת המשפט. טרם הצגת הראיות שנאספו על ידי גורם התביעה, בית המשפט חייב לקבל את התייחסות הנאשם לכתב האישום המוגש כנגדו. בשלב זה, הנאשם רשאי לכפור בהאשמות או להודות בהן. תגובת הנאשם הינה קריטית לגבי המשך ההליך המשפטי, שכן במידה והחשוד מודה בעבירות המיוחסות לו, בית המשפט ירשיע אותו ללא המשך דיון ויוותר על הליך הצגת הראיות שיהפוך ללא רלוונטי. ניתן לבטל או לתקן כתב אישום בכל שלב של המשפט הפלילי וזאת במידה ומוצגות בפני גורמי התביעה ראיות חדשות בעלות השפעה מכריעה על הטענות העומדות כנגד הנאשם.

קבלת סיוע משפטי מידי מומחים בהליך פלילי במידה והוגש כנגדכם כתב אישום פלילי או שהחלה חקירה פלילית בעניינכם, הרי שחשוב לפנות בהקדם לעורך דין פלילי על מנת לקבל ייעוץ, ליווי, סיוע וייצוג משפטי מקצועי. הסיוע המשפטי נועד לבחון את הראיות ולמצוא נקודות שיכולות לסייע ולהביא לשחרורכם, לביטול כתב האישום ולזיכוי מלא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *